anna moszczynska

psycholog psychoterapeuta

zaburzenia odżywiania są tylko objawem głębszego problemu

anoreksja, bulimia, zespół objadania się, otyłość – to najczęstsze zaburzenia odżywiania.

w psychoterapii uważa się, że objadanie się jest tak naprawdę objawem innych problemów.

problemy z jedzeniem stają się niejako symbolicznym sposobem na wyrażenie emocji.

zdecydowanie więcej kobiet cierpi na takie zaburzenia. niekiedy trudno jest wyleczyć chorą osobę z uwagi na zbyt duże korzyści jakie płyną z choroby. jest jednak granica, której przekroczenie grozi poważnymi powikłaniami dla zdrowia a nawet śmiercią.

w przypadku anoreksji granica ta dotyczy nadmiernego ograniczenia jedzenia, nadmiernego ćwiczenia w celu utraty dodatkowych kilogramów, nieregularnych miesiączek lub ich zanik. u mężczyzn cierpiących na anoreksję jest to zanik erekcji, a u chłopców polucji i zmniejszenie jąder.

w przypadku bulimii symptomatyczne jest wywoływanie wymiotów i stosowanie środków przeczyszczających, objadanie się, również nieregularne miesiączki, przeżywanie poczucia winy w związku ze sposobem odżywiania. ciągłe koncentrowanie na masie ciała i zamartwianie się nią staje się dodatkowo obciążające.

zespołowi objadania się towarzyszy kompulsja czyli przymusowe jedzenie, u którego podłoża znajduje się lęk. osoby takie mogą borykać się z trudnościami w kontrolowaniu swoich zachowań i nierzadko z otyłością.

leczenie zaburzeń odżywiania odbywa się poprzez psychoterapię. w przypadku głębokich problemów psychoterapeuci korzystają ze wsparcia psychiatrów, którzy zalecają farmakoterapię. w sytuacjach zagrażających życiu niezbędna jest hospitalizacja.